Koľko je rozumné chudnúť za týždeň?

Každého z nás poteší , ak naša váha smeruje nadol a tešíme sa z každého jedného ubudnutého kilogramu. Za cieľ si dávame rapídne váhové úbytky a čím menej kíl nám naša váha ukazuje , tým sme šťastnejší a odhodlanejší do ďalšieho chudnutia. Pozeráme rôzne reality show, kde ľudia chudnú neraz mesačne cez 7-8 kg a myslíme si že práve táto cesta je pre nás tá vhodná. Je to skutočne tak ? Pozrime sa na to do detailu.

Najprv by som začal pomenovaním prioritného problému , ktorým je nadváha. Naša telesná váha, sa skladá z vody, svalovej hmoty, tukového tkaniva a kostí. Ako mnohí už vieme , kosti absolútne nesúvisia s veľkou telesnou váhou ( vážia cca. 2-5 kg) . Voda tvorí 70% , ale taktiež kvôli obsahu vody v našom tele sa nestávame obéznymi. Obéznymi sa stávame kvôli nadbytku tukového tkaniva. Teraz si povieš, že to je samozrejmé, ale pozrime sa na to ďalej.

Základom chudnutia, je zbavenie sa vyslovene IBA tukového tkaniva a pritom UDRŽAŤ čo najviac svalovej hmoty. Vidíš , nenapísal som že cieľom chudnutia, je strata tuku a svalov, ale IBA strata tukového tkaniva. Čím menej budeš jesť ( čím menej kalórií prijmeš) , o to menej tukov spáliš , ale o to viacej svalov stratíš.  Toto platí z dlhodobého hľadiska , nie po 2 dňoch.

A teraz toto všetko prirovnám k známym reality show , kde ľudia chudnú ročne 70 a viac kilogramov.

170kg človek začne so svojou fyzickou premenou. Predtým prijímal 6000 kcal denne a zrazu teraz obmedzí svoj príjem na 1500 kcal (lebo chudne) . Stane sa následne tá vec, že tento človek začne strácať skutočne mesačne veľmi veľa kg, avšak (!!!) z týchto kilogramov je podiel spálenej svalovej hmoty obrovský. Čo má za následok to, že pri veľkej strate svalov , sa funkcia metabolizmu spomalí. Váha ide rapídne dole, stráca sa veľké množstvo vody, svalovej hmoty a samozrejme aj tukov. Problém je ale vtom, že keď ten človek aj schudne 70kilogramov za rok, je ako si aj tak nespokojný. Koža je ovisnutá, svaly sa ako keby z tela stratili a celkovo postava pôsobí nespevneným a nie práve najlepším dojmom. Zo zdravým a krásnym telom to nemá nič spoločné, avšak človek sa môže pochváliť desiatkami zhodených kilogramov.

Toto je ten najväčší problém. Pri veľkých váhových úbytkoch prichádzate o veľké množstvo svalovej hmoty. Zbytočne človek schudne 20 kg za pol roka, ak sa percento tuku veľmi nezmení. Postava potom pôsobí na výzor „menšia“ avšak kompozícia tela je tá istá.

Otázka teda znie, koľko by som mala chudnúť týždenne? 

Odpoveď je veľmi krátka a jednoduchá. Týždenne by si nemala prekročiť 1kg ,ak si sa rozhodla chudnúť kvalitne ( spalujeme tuky a nie svaly) . Pri takomto tempe chudnutia zaistíš to, že nebudeš hladovať , nedostaví sa jojo efekt a tvoje telo bude silné a vyformované, čo je úplný základ kvôli ktorému ľudia cvičia. Základ je mať FORMU, nie kopu nešťastného tela ktoré nedisponuje absolútne žiadnou svalovou hmotou.

Návrat hore