Ako si vyskladať stravu počas dňa ?

Strava býva častokrát chápaná ako najťažšia vec ktorá sa dá ukontrolovať počas chudnutia. Niekedy nám chýba disciplína na denno-denné dodržiavanie inokedy je to zas neznalosť o tom,ako si našu stravu vhodne skombinovať aby bol výsledný efekt podľa našich želaní. Tento článok bude zameraný hlavne na to,ako si nakombinovať jednotlivé jedlá aby sme mohli hovoriť o kvalitnom jedálničku ktorý prináša výsledky.

Je úplne jedno že je tvoja strava zdravá,pokiaľ kombinácie v nej nie sú efektívne.

Na začiatok je dobré pochopiť že poznáme 3 základné makronutrienty a tou sú: bielkoviny,sacharidy a tuky.

Každá z týchto makronutrientov je svojim spôsobom špecifická , pretože má odlišné „funkcie“ v tele. Napr. bielkoviny zaisťujú výstavbu novej svalovej hmoty, podporujú regeneráciu atď . Sacharidy sa starajú hlavne o našu energiu a tuky, zohrávajú dôležitú úlohu pri hormonálnych procesoch a pri procesoch vstrebávanie vitamínov a iných ďalších vecí.

Ideálne je kombinovať každý jeden makronutrient počas dňa , to znamená nikdy by si nemala vynechávať v strave sacharidy ani tuky úplne.

Ako ale kombinovať jedlá počas bežného dňa? 

V každej jednej dennej dávke jedla (chode) , by mala byť obsiahnutá vyššia dávka bielkovín, aspoň 20g bielkovín ( 100g kuracích prs, 150g tvarohu atď) .

K bielkovine je ideálne pridať nejaký iný druh makronutrientu , napríklad sacharidy alebo tuky.

Ak sa rozhodnem pre sacharidy tak si k bielkovine pridám ( ovocie,ryžu,celozrnné pečivo,atď) .

Ak sa rozhodnem zaradiť k bielkovinám tuky tak vyberem napr. z ( avokáda, olivového oleja, vlašských orechov atď).

Každá kombinácia musí obsahovať : B (bielkoviny) – S (sacharidy) , B – T , B – T – S

Jednoducho, ak budeš jesť 5x denne,tak 5x denne budeš musieť mať nejaký druh bielkoviny a potom k danej bielkovine pridáš ostatné makronutrienty pre ktoré sa rozhodneš , či už sacharidy alebo tuky .

Úplne nevhodné sú kombinácie iba jedného makronutrientu v troch dávkach na jedno jedlo . Príklad S-S-S . V praxi to vyzerá nasledovne . Raňajky : Ovsená kaša s jablkom a jahodami.

Ovsená kaša (sacharid) , jablko (sacharid) , jahody (sacharid) .

Prečo je zlá takáto kombinácia?

Pretože pri takejto sacharidovej bombe , ktorá obsahuje 3 sacharidové jedlá , dostane cukor z daných sacharidov extrémne rýchlo do krvi, čo má za následok extrémne vylúčenie hormónu inzulín. V skratke čím vyššie množstvo inzulínu sa vylúči tak tým horšie z pohladu chudnutia a aj z pohladu energie . Preto si môžeš častokrát všimnúť , že keď zješ niečo sladké tak ťa zachvílu ťahá do spánku.

Preto dbaj na to , aby si bielkoviny brala ako svoj základ a potom k jednotlivým bielkovinám priraďuješ doplnky vo forme tukov a sacharidov. Na kombináciách skutočne záleží , preto prehodnoť svoj doterajší jedálniček a pozri sa na to , či si niekde robila chybu.

Návrat hore