logo-biele-100

Ako si vyskladať stravu počas dňa ?

Strava býva častokrát chápaná ako najťažšia vec ktorá sa dá ukontrolovať počas chudnutia. Niekedy nám chýba disciplína na denno-denné dodržiavanie inokedy je to zas neznalosť o tom,ako si našu stravu vhodne skombinovať aby bol výsledný efekt podľa našich želaní. Tento článok bude zameraný hlavne na to,ako si nakombinovať jednotlivé jedlá aby sme mohli hovoriť o kvalitnom jedálničku ktorý prináša výsledky.

Je úplne jedno že je tvoja strava zdravá,pokiaľ kombinácie v nej nie sú efektívne.

Na začiatok je dobré pochopiť že poznáme 3 základné makronutrienty a tou sú: bielkoviny,sacharidy a tuky.

Každá z týchto makronutrientov je svojim spôsobom špecifická , pretože má odlišné „funkcie“ v tele. Napr. bielkoviny zaisťujú výstavbu novej svalovej hmoty, podporujú regeneráciu atď . Sacharidy sa starajú hlavne o našu energiu a tuky, zohrávajú dôležitú úlohu pri hormonálnych procesoch a pri procesoch vstrebávanie vitamínov a iných ďalších vecí.

Ideálne je kombinovať každý jeden makronutrient počas dňa , to znamená nikdy by si nemala vynechávať v strave sacharidy ani tuky úplne.

Ako ale kombinovať jedlá počas bežného dňa? 

V každej jednej dennej dávke jedla (chode) , by mala byť obsiahnutá vyššia dávka bielkovín, aspoň 20g bielkovín ( 100g kuracích prs, 150g tvarohu atď) .

K bielkovine je ideálne pridať nejaký iný druh makronutrientu , napríklad sacharidy alebo tuky.

Ak sa rozhodnem pre sacharidy tak si k bielkovine pridám ( ovocie,ryžu,celozrnné pečivo,atď) .

Ak sa rozhodnem zaradiť k bielkovinám tuky tak vyberem napr. z ( avokáda, olivového oleja, vlašských orechov atď).

Každá kombinácia musí obsahovať : B (bielkoviny) – S (sacharidy) , B – T , B – T – S

Jednoducho, ak budeš jesť 5x denne,tak 5x denne budeš musieť mať nejaký druh bielkoviny a potom k danej bielkovine pridáš ostatné makronutrienty pre ktoré sa rozhodneš , či už sacharidy alebo tuky .

Úplne nevhodné sú kombinácie iba jedného makronutrientu v troch dávkach na jedno jedlo . Príklad S-S-S . V praxi to vyzerá nasledovne . Raňajky : Ovsená kaša s jablkom a jahodami.

Ovsená kaša (sacharid) , jablko (sacharid) , jahody (sacharid) .

Prečo je zlá takáto kombinácia?

Pretože pri takejto sacharidovej bombe , ktorá obsahuje 3 sacharidové jedlá , dostane cukor z daných sacharidov extrémne rýchlo do krvi, čo má za následok extrémne vylúčenie hormónu inzulín. V skratke čím vyššie množstvo inzulínu sa vylúči tak tým horšie z pohladu chudnutia a aj z pohladu energie . Preto si môžeš častokrát všimnúť , že keď zješ niečo sladké tak ťa zachvílu ťahá do spánku.

Preto dbaj na to , aby si bielkoviny brala ako svoj základ a potom k jednotlivým bielkovinám priraďuješ doplnky vo forme tukov a sacharidov. Na kombináciách skutočne záleží , preto prehodnoť svoj doterajší jedálniček a pozri sa na to , či si niekde robila chybu.

 

Nezastavujte sa tu

Viac zaujímavých článkov

jojo efekt

Ako schudnúť bez jojo efektu

Rôzne diéty na chudnutie končia často nielen návratom na pôvodnú hmotnosť, ale tiež priberaním. Ich výsledkom nakoniec býva vyšší podiel tuku a úbytok svalovej hmoty.

Ďakujeme že ste si stiahli náš e-book.

Knihu sme vám zaslali na vami zadanú e-mailovú adresu.