Aký tréning zvoliť pri chudnutí?

Ľudia majú najväčší problém so stravou , ale to neznamená že výber tréningu im ide úplne bez problémov. Ako vieme (väčšina) ,strava zohráva veľmi dôležitú úlohu pri chudnutí, okolo 80% našich výsledkov závisí do akej miery máme zvládnutý jedálniček. Ale tiež dôležitý je tréning , teda systém akým cvičíme. To či teda budeme chudnúť záleží od stravy a to , že do akej miery bude naše telo „vyformované“ to sa odvíja už aj od tréningu ale samozrejme tiež aj od jedálnička.

To či niekto trénuje doma s vlastnou váhou alebo v posilovni , je úplne jedno , ak sa jedná o redukciu tuku. Ak sa jedná o naberanie svalovej hmoty , tak cvičiť doma s vlastnou váhou je maximálne neefektívne.

Takže aký tréning zvoliť pri redukcií tuku ?

V prvom rade vysvetlím, že to či budete alebo nebudete cvičiť brucho priamo nemá žiadny súvis stým či tuk na bruchu budete strácať alebo nie. Niekto v živote brucho necvičil a má maximálne štíhle brucho. Naopak niekto ho cvičí každý deň a aj tak sa na bruchu nachádza množstvo tuku . Brucho sa „cvičí“ v kuchyni a nie v posilovni.

Druhá vec , výber cvikov má len malý vplyv na to či budete chudnúť z tej ktorej partie . Troška to vysvetlím viac . Niekto si myslí , že keď bude drepovať denno denne tak zhodí tuk len zo stehien. Alebo naopak , niekto cvičí len ruky a myslí si že tuk stratí len z rúk. Chudnúť lokálne je nemožné. Tuk sa stráca z tela celoplošne a jednotlivý výber cvikov na danú partiu nemá vplyv na to že ztej danej partie tuk ubudne. Precvičovaný sval sa len „spevní“ , ale rozhodne nespáli tuk z danej časti tela.

Tretia vec , základ je vhodný výber tréningového systému. Tréningový systém je vlastne to , čo bude niesť zodpovednosť za to či je váš tréning efektívny alebo nie .Tréning musí byť ušitý presne na vašu mieru , podla vašich cielov. To znamená ak chcem schudnúť, musím zvoliť prislúchajúci tréning. Ak chcem nabrať svalovú hmotu  , musím tiež zvoliť tréning presne na naberanie svalovej hmoty.

Pri redukcií tuku sa volí tréningový systém kde sú minimálne prestávky. Tréning musí byť intenzívny. To znamená že ženy by na stroje s velkými váhami pri chudnutí mali zabudnúť. Ak sa jedná o tréning ktorý ma za ciel spevniť postavu a nabrať svalovú hmotu, tak vtedy môžme zaradiť aj väčšie váhy a tiež cviky na strojoch. Ak sa ale jedná o redukciu tuku , mala by sa zvoliť len vlastná váha a cvičebné pomôcky (kettlebell, TRX, fitlopta, lahšie jednoručky) . Tréning by mal byť intenzívny s krátkymi prestávkami tak, aby sa jednotlivé cviky striedali za sebou. Tým pádom bude telo viac menej stále v pohybe a vydáte ovela viac energie ako keby ste mali statický tréning kde odcvičíte sériu po 15 opakovaniach a potom oddychujete 2 minuty.

Návrat hore