Ako si udržať váhu a znova nepribrať ?

Hovorí sa, že schudnúť nie je také ťažké. Ťažké zvykne byť potom si aktuálnu váhu udržať po celý čas. Je to pravda pretože, najviac ľudia zlyháva vtedy so svojou váhou, ak začnú byť až príliš spokojný.

Na začiatku chudnutia je každý plný optimizmu a správnej motivácie, preto väčšina ľudí problém nemá schudnúť , pretože vedia PREČO chudnú. Ich prvotná motivácia je natolko silná, že vytrvajú v ich snahe. Ako som spomínal , problém nastáva vtedy, keď si chceme našu váhu udržať na dlhú dobu. Ak sa nám podarí dosiahnuť náš ciel, nemáme naďalej motiváciu a dôvod držať náš disciplinovaný prístup. Vediac “ že viac už nedosiahneme“, nemáme dôvod držať náš jedálniček a tréning na vysokej úrovni a znova sa dostávame k našej starej a ovela väčšej telesnej váhe. Takto to funguje zhruba u 7 ľudí z 10tich.

Ako si ale udržať váhu aj po tom, ako sa nám podarí dosiahnuť našu cielovú váhu ?

Po prvé si treba uvedomiť , že ak dosiahneme náš ciel , nemôžme sa vrátiť naspäť k našim nesprávnym stravovacím zvyklostiam. Mnoho ľudí si hovorí, ak sa mi podarí schudnúť na 60kg , potom sa môžem vrátiť naspäť k nezdravej strave, omyl. Ak sa vrátite k vašej starej strave nič iné ako priberanie nemôžte očakávať.

Druhá vec úzko súvisí stou prvou vecou a to sú kalórie. Napríklad ak je naša vysnívaná váha 60kg a prijímame 1300kcal (a na tejto váhe nepriberáme ani nechudneme) , tak nemôžme zrazu navýšiť našu stravu o ďalšie kalórie povedzme si že budeme zrazu prijímať 2000kcal . Potom samozrejme že naša váha bude stúpať. Kalórie by mali ostať také , aké sme ich prijímali pri tej váhe do ktorej sme sa chceli dostať.

Typickým nesprávnym príkladom sú diéty, pri ktorých prijímate napríklad 900kcal denne, za mesiac schudnete 8kg, lenže takýto jedálniček neviete držať dlhodobo, začnete viac jesť samozrejme (príklad 2000kcal) a váha ide každý týždeň rapídne hore. Presne preto sú nesprávne diéty.

Častým problémom zvykne byť pri dosiahnutí cielovej váhy to, že si znížíme frekvenciu tréningov alebo nedajbože prestaneme trénovať úplne. Toto je jedna z najväčších chýb a ľudia si myslia , že ak prestanú s tréningami alebo s pohybom tak sa nič nestane. Ale opak je pravdou .

Takže aké je najvhodnejšie riešenie ak sa jedná o udržanie našej cielovej váhy?

Tu je pár tipov odomňa.

  1. Prijímajte toľko energie aj naďalej , koľko ste prijímali pri vašej cielovej hmotnosti. Nenavyšujte si zbytočne kalórie a držte sa disciplinovanej stravy . Disciplinovaná strava neznamená mať jedálniček na 100% , znamená to vyvážený príjem kalórií a jednotlivých makronutrientov.
  2. Neprestávajte s tréningom. To že ste si splnili svoju cielovú váhu , ešte neznamená že budete môcť prestať cvičit. Budete musieť aj naďalej trénovať a odcvičiť „ťažké“ tréningy. Ak prestanete s tréningami , celé vaše úsilie bolo zbytočné.

Treba si uvedomiť to , že ak si chcem svoju momentálnu váhu udržať , musím sa podľa toho „chovať“ . Ak sa nebudem chovať podľa svojej aktuálnej váhy a skĺznem znova do starých stravovacích kolají, potom niet sa čo čudovať že naša váha bude rapídne stúpať.

Ak je tvojím cieľom dosiahnuť váhu po ktorej túžiš a nevieš ako KLIKNI SEM. Ukážem ti , ako si nastaviť svoju stravu a tréning (aj doma) , tak aby si dosiahla svoj cieľ zaručene a čo najrýchlejšie.

Návrat hore