Účinok potenia na chudnutie

O chvílu tu máme leto a sním spojené aj horúčavy. Niekto si pomyslí že ideálne počasie na lepšie spalovanie tukov. Ideálne je len kvôli tomu , lebo máme možnosť robiť viac pohybových aktivít v prírode . Určite nie z dôvodu , že čím viac sa potíme tým viac schudneme.

Neviem zkade a kedy vznikol mýtus že ak sa extrémne potíme tak aj extrémne chudneme. Dodnes tomu nechápem a neveriacky krútim hlavou keď niekoho v 30 stupňových horúčavách vidím behať naobliekaného v hrubých teplákoch a mikine. A ešte nebodaj keď je obalený celofánom tak to už je vrchol. Tento mýtus je podla mňa prenášaný generáciami. Ak chceš schudnúť musíš sa makať, ak makám=potenie , potenie= chudnutie. Takto si myslia ľudia že to funguje. Ano makať musíme , ale potenie nie je tá primárna vec kvôli ktorej chudneme. Potenie je len prirodzené ochladzovanie nášho prehriateho organizmu.

V tejto modernej dobe vzniklo vela rôznych fitness trendov ktoré si zakladajú na tom že sa budete neskutočne potiť. Zavrú vás do kabíny kde bicyklujete v nenormálnej horúčave a potíte sa 50 minút. Po tom sa odvážite a hurááá , mám o dve kilá menej. Ale tento váhový ubytok je úbytok kvôli telesným tekutinám a rozhodne nie úbytok z tukov. Po tréningu vypijete 2l vody a „zhodené kilá“ máte naspäť.

Takže to či sa pri cvičení extrémne potíte , neznamená že extrémne chudnete. Za vaše chudnutie zodpovedá vyvážená  strava a dostatok pohybu. Ak by chudnutie zodpovedalo za potenie mohli by zavrieť fitness centrá a na každom rohu otvoriť sauny. A to nehovorím o tom že v lete sa potí úplne každý ale len málokto je štíhly.

Návrat hore