logo-biele-100

Prerušované stravovanie

Čo je to prerušované stravovanie ? Prerušované stravovanie (Intermittent fasting ) je stravovací štýl , počas ktorého 16 hodín nekonzumujeme nič okrem vody , BCAA , kávy a 8 hodín máme vyčlenených na jedlo. Tento štýl stravovanie pochádza z Ameriky, v Európe zatial nie je až tak rozšírený.

Tento stravovací štýl je vhodný pre každého človeka. Najlepšie ho vedia uplatniť ľudia, ktorý potrebujú schudnúť a majú dosť jedenia každé dve hodiny v malých množstvách. Tento štýl stravovania , odporuje typickému fitness jedálničku kde máte na raňajky ovsené vločky s vajcami , o dve hodiny kuracie prsia na vode s brokolicou , ďalšie dve hodiny zase ďalšie jedlo a takto až do večera.

Azda najväčšia výhoda prerušovaného stravovania je v jej časovej nenáročnosti. Je to jednoduché, 16 hodín nekonzumujeme nič a za tých zvyšných 8 hodín sa snažíme skonzumovať toľko kalórií ,koľko máme dovolené pre efektívne chudnutie. Za tých 8 hodín , môžme skonzumovať 2-3 veľké jedlá ktoré nám dodajú energiu na celý deň, čiže nie je potrebné konzumovať každé 2 hodiny malé jedlo.

Čo je tiež jedna z najlepších vecí pri tomto štýle stravovania je ten , že človek pri ňom skoro vôbec nepociťuje hlad , kvôli tomu že konzumuje väčšie porcie jedál , ktoré telo viac zasýtia.

Ako pri všetkom , aj tu treba brať do úvahy, kalorický príjem , aby sme boli v deficite. To či si denný energetický príjem rozložime do 6 jedál alebo do 2 jedál je úplne jedno. Potrebné je prijať toľko energie , aby sme chudli.

Samozrejme nie každému môže takýto stravovací štýl vyhovovať , niekto má rád menšie porcie častejšie počas dňa, niekomu zas vyhovujú 2-3 velké porcie počas celého dňa.

Stravovacích metód podľa tohto štýlu stravovania je neskutočne vela.Ako najlepšou variantou pripadá do úvahy štýl 16/8 , čo znamená že 16 hodín nejeme nič a počas 8 hodín sa snažíme doplniť všetky kalórie.

Príklad jedálnička:

od 20:00 – 12:00 – Nekonzumujeme nič, maximálne popíjame BCAA

o 12:00 – Konzumujeme 1vé jedlo dňa

o 16:00 – Konzumujeme 2hé jedlo dňa

o 19:30 – Konzumujeme posledné jedlo dňa

a potom znova nejeme nič až do nasledujúceho dňa do 12:00

Výhody:

  • – viac energie a vitality
  • – lepšia sústredenosť
  • – zrýchlenie spaľovania
  • – lepšia citlivosť na inzulín
  • – lepší fyzický výkon a produktivita

Ale , pozor , pri tomto štýle neznamená že môžte jesť všetko krížom-krážom , jedlá musia byť tiež starostlivo vyberané a ako všade aj tu platí , pre to aby ste chudli , váš kalorickí príjem musí byť menší ako váš výdaj.

Nezastavujte sa tu

Viac zaujímavých článkov

jojo efekt

Ako schudnúť bez jojo efektu

Rôzne diéty na chudnutie končia často nielen návratom na pôvodnú hmotnosť, ale tiež priberaním. Ich výsledkom nakoniec býva vyšší podiel tuku a úbytok svalovej hmoty.

Ďakujeme že ste si stiahli náš e-book.

Knihu sme vám zaslali na vami zadanú e-mailovú adresu.