Vela krát si kladieme túto otázku. Prečo som zase pribrala ked skoro nič nejem ? Zase mám o tri kilá viac a pritom pijem tie všetky shake na ktoré ma nahovorili. Prečo sa toto častokrát snami deje ?

V prvom rade si treba uvedomiť že , za naše priberanie nemôže konkrétne žiadna potravina. Priberanie neprebieha štýlom že si dám dve koliečka klobásy a o 5 minút priberiem 3 kg. A častokrát si toto ľudia myslia,a delia potraviny z ktorých sa ihneď priberá a z ktorých sa naopak nepriberá alebo dokonca chudne. Toto je jeden veľký omyl a tomuto škatulkovaniu potravín by sme sa určite mali vyhnúť, ak nechceme mať problém s telesnou váhou.

Takže čo teda môže za naše priberanie keď za to nie sú priamo zodpovedné určité potraviny ?

Za naše priberanie môže to, že prijímame viac energie ako telo naše potrebuje. Telo si nadbytok energie ukladá vo forme tuku, ktoré neskôr (ak energie budeme mať málo) využije. Takže za naše priberanie nemôže konkrétna potravina, ale náš energetický príjem , teda to kolko čoho zjeme. Tak isto ako sa dá schudnúť len konzumáciou nezdravej potraviny (dajme tomu klobásy) , tak isto sa dá pribrať konzumáciou zdravej potraviny (napríklad ovsených vločiek ) , rozdieľ je len v tom kolko toho konzumujeme.

Ak vydáme viac energie ako prijmeme tak naše telo chudne, ak príjmeme viac energie ako naše telo potrebuje priberáme. Takto to funguje.

Niekto môže namietať , ale veď ľudia v primitívnych kmeňoch nepoznali svoj kalorický príjem a aj tak boli štíhly. Ano to je pravda , ale prečo boli štíhly ? , lebo každú jednu potravinu si museli uloviť nazbierať. A zas sme pri tom , ak je výdaj väčší ako príjem tak chudneme. V dnešnej dobe žiadne lovenie na dennom poriadku nepripadá do úvahy , ak niekto aj v dnešnej dobe chce loviť bizóny tak sa ospravedlňujem. V modernej dobe to funguje sedacím životným štýlom a maximálne tak energetickým výdajom na tlačenie nákupného košíka k pokladni. Dnes máme všetko „prichystané“, všade chodíme autami, všetko máme na dosah ruky aby sme ušetrili čo najviac času a energie ale na druhú stranu je to aj naše prekliatie.

Nie nadarmo sa hovorí že ak chceš schudnúť cvič alebo behávaj . Prečo vám nehovoria napríklad že ak chcete schudnúť počúvajte hudbu ? alebo sedte v cukrárni ? …preto , lebo pri beháni a cvičení vydávame energiu. A znova sme pri tom energetickom výdaji a príjme.

Za naše priberanie môže prijímanie nadbytku energie ktoré naše telo potrebuje a nedostatočný pohyb (nízky energetický výdaj ) a samozrejme aj cukor vo väčších množstvách a aj ostatné faktory. Ale príjem a výdaj je najdôležitejšia vec pri chudnutí ako aj pri priberaní.Viac toho popisujem v Redukčnom protokole , ktorý si môžeš stiahnuť vo forme ebooku.