Zas tu platí že 100 ludí a 100 názorov , na to či si počítať kalórie alebo strielať na slepo v strave.

Ľudia ktorý tvrdia, že príjem kalórií nemá žiadny vplyv na chudnutie alebo na naberanie sa neskutočne mýlia.Okrem toho že sa pri chudnutí bere do úvahy, aj inzulínova citlivosť jedinca , tak primárnym faktorom toho či budete chudnúť alebo priberať záleži od energetického príjmu. Z takzvanej „zdravej stravy“ sa dá taktiež priberať ak zvolíte nesprávny príjem kalórií. Ľudia ktorý zvyknú hovoriť že kalorický príjem pri chudnutí nehrá žiadnu úlohu, tak nech začnú konzumovať denne kilo ovsených vločiek a uvidíme či sa ich váha bude držať na normálnej hodnote.

Je nevyhnutné si počítať kalórie ?

Pri slepom stravovaní ( stravovanie pri ktorom nemáte prehľad koľko čoho zjete ) , sa dá tiež chudnúť a stáva sa to dosť často. Ale ľudia chudnú kvôli tomu , aj ak o tom nevedia tak ich kalorický príjem je nizší ako prijímaju , resp. majú väčší energetický výdaj. Takže ak chudnete , tak všetko je okey a kalórie si počítať nemusíte, lebo ste v kalorickom deficite a vaše telo funguje tak ako má.

Kameň úrazu nastáva vtedy, ak sa ručička na váhe nepohne smerom nadol , alebo ak sa chudnutie po nejakom čase zastaví, čo sa časom takmer stane určite.

Vtom prípade ak sa váha zastaví, je potrebné vedieť kolko kalórií prijímam v strave , či ich nemám až moc málo, alebo či neprijímam tolko isto kalórií kolko vydám. Ak sa kalorický príjem nachádza vo veľmi nízkych číslach, časokrát je pod bazálnym metabolizmom, chudnutie sa zaručene zastaví a nepohne sa ďalej.

Čo v takomto prípade ?

Ak váha stoji, znamená to že niečo je v jedálničku nastavené nesprávne. Buď nesprávny príjem kalórií , nesprávne zvolený príjem makroživín, atď. Preto sa treba pozrieť najprv na jedálniček a na kalorický príjem. Ak váš denný energetický príjem bude pod vašim bazálnym metabolizmom už vieme kde je chyba. Tiež ak prijímate veľmi málo bielkovín v jedálničku , častokrát chudnutie nefunguje tak ako by malo. Ak váš príjem kalórií je v poriadku , a aj príjem makroživín , tak sa treba pozrieť na váš energetický výdaj a je potrebné zmeniť tréning.

Počítanie kalórií NIE JE nevyhnutnou činnosťou pri začiatku chudnutí , ale je dobrou pomôckou ak sa vám váha zastaví, alebo ak jednoducho chcete vediet koľko energie prijímate v strave.

Ak si svoj kalorický príjem neviete vypočítať , v redukčnom protokole prikládam detailný vzorec na výpočet kalórií.