logo-biele-100

Kvôli čomu priberáme stále viac ?

Priberanie a stúpajúca obezita je veľkým problémom dnešnej doby. Stúpajúca váha je pomerne rozšíreným javom hlavne v USA , avšak, nevyhýba sa ani Európskym krajinám. Príčinu obezity hladáme častokrát vo veciach ktoré stým absolútne nesúvisia.

Mylne sa domnievame že za obezitou stojí nejaký skrytý nepriateľ , či už je to lepok, cukor, veľa sacharidov, málo sacharidov, veľa tučných jedál, veľa pečiva , veľa sladených nápojov a mohol by som ich menovať donekonečna. Pravda sa však skrýva úplne niekde inde . Príčína obezity NIE JE ZAPRÍČINENÁ žiadnou zložkou potravy. Nepriberáme ihneď po skonzumovaní čokolády, ani po skonzumovaní kávy s cukrom , ani po klobáse. Prvú vec ktorú si musíme ujasniť je tá, že za priberanie nemôže konkrétne žiadna potravina.

Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention

Za priberanie , môže v skutočnosti moderný životný štýl. Sme prvá generácia ľudí , ktorí majú nadbytok tak nekvalitných potravín , ktoré sú chuťovo tak vynikajúce. Máme viac potravín na výber , koľko v skutočnosti potrebujeme. Druhá vec ktorá môže za extrémne priberanie , je veľmi pohodlný životný štýl. Za tento druhý dôvod nemôže jedinec sám , avšak svet je nastavený tak , aby bol stále pohodlnejší. Ak sa chceš niekde dostať , nepôjdeš pešo ale sadneš do auta . Ak sa chceš najesť nemusíš ísť nikde, objednáš si jedlo domov. Ak sa chceš zabaviť nemuíš ist nikam , stačí ak zapneš hernú konzolu doma. Ak si chceš oddýchnuť , nemusíš ísť do prírody , stačí ak si zapneš seriál na Netflixe.

Ide o to , že prijímame neskutočne veľké množstvo energie , ale prebytok energie nemáme kde spáliť, pretože na každú pohybovú aktivitu máme pohodlnejšiu alternatívu.

V dávnych časoch , XY rokov dozadu ak ľudia (kmene) chceli jesť , potrebovali uloviť zver (vydať enormné množstvo aktivity) . Ľudia nežili v potravinovom prebytku. Boli zvyknutý hladovať niekedy aj viac ako pár dní. Dnes si to však nevieme ani predstaviť.

Problematika priberania je stále spojená iba s príjmom a výdajom. Nie stým , či si dáme celozrnné alebo biele pečivo. Moderný svet je nastavený na pohodlné prežitie nášho života. Všetko máme po ruke a nikam sa nemusíme presúvať (vydávať energiu).

Pokiaľ chceme mať našu váhu pod kontrolou , potrebujeme dostat do teľa o trocha menej kalórií ako potrebuje a začať sa viac hýbať

Nezastavujte sa tu

Viac zaujímavých článkov

jojo efekt

Ako schudnúť bez jojo efektu

Rôzne diéty na chudnutie končia často nielen návratom na pôvodnú hmotnosť, ale tiež priberaním. Ich výsledkom nakoniec býva vyšší podiel tuku a úbytok svalovej hmoty.

Ďakujeme že ste si stiahli náš e-book.

Knihu sme vám zaslali na vami zadanú e-mailovú adresu.