Priberanie a stúpajúca obezita je veľkým problémom dnešnej doby. Stúpajúca váha je pomerne rozšíreným javom hlavne v USA , avšak, nevyhýba sa ani Európskym krajinám. Príčinu obezity hladáme častokrát vo veciach ktoré stým absolútne nesúvisia.

Mylne sa domnievame že za obezitou stojí nejaký skrytý nepriateľ , či už je to lepok, cukor, veľa sacharidov, málo sacharidov, veľa tučných jedál, veľa pečiva , veľa sladených nápojov a mohol by som ich menovať donekonečna. Pravda sa však skrýva úplne niekde inde . Príčína obezity NIE JE ZAPRÍČINENÁ žiadnou zložkou potravy. Nepriberáme ihneď po skonzumovaní čokolády, ani po skonzumovaní kávy s cukrom , ani po klobáse. Prvú vec ktorú si musíme ujasniť je tá, že za priberanie nemôže konkrétne žiadna potravina.

Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention

Za priberanie , môže v skutočnosti moderný životný štýl. Sme prvá generácia ľudí , ktorí majú nadbytok tak nekvalitných potravín , ktoré sú chuťovo tak vynikajúce. Máme viac potravín na výber , koľko v skutočnosti potrebujeme. Druhá vec ktorá môže za extrémne priberanie , je veľmi pohodlný životný štýl. Za tento druhý dôvod nemôže jedinec sám , avšak svet je nastavený tak , aby bol stále pohodlnejší. Ak sa chceš niekde dostať , nepôjdeš pešo ale sadneš do auta . Ak sa chceš najesť nemusíš ísť nikde, objednáš si jedlo domov. Ak sa chceš zabaviť nemuíš ist nikam , stačí ak zapneš hernú konzolu doma. Ak si chceš oddýchnuť , nemusíš ísť do prírody , stačí ak si zapneš seriál na Netflixe.

Ide o to , že prijímame neskutočne veľké množstvo energie , ale prebytok energie nemáme kde spáliť, pretože na každú pohybovú aktivitu máme pohodlnejšiu alternatívu.

V dávnych časoch , XY rokov dozadu ak ľudia (kmene) chceli jesť , potrebovali uloviť zver (vydať enormné množstvo aktivity) . Ľudia nežili v potravinovom prebytku. Boli zvyknutý hladovať niekedy aj viac ako pár dní. Dnes si to však nevieme ani predstaviť.

Problematika priberania je stále spojená iba s príjmom a výdajom. Nie stým , či si dáme celozrnné alebo biele pečivo. Moderný svet je nastavený na pohodlné prežitie nášho života. Všetko máme po ruke a nikam sa nemusíme presúvať (vydávať energiu).

Pokiaľ chceme mať našu váhu pod kontrolou , potrebujeme dostat do teľa o trocha menej kalórií ako potrebuje a začať sa viac hýbať