Stretávame sa snimi denno-denne v reklamách , na internetových stránkach , odporúčajú nám ich častokrát rôzny výživový poradcovia a tréneri. Častokrát ani sami nevieme prečo užívame doplnky výživy, len ich užívame kvôli tomu lebo nám ich niekto odporučil alebo sme to videli v nejakej mega super reklame ako spálime denne 3 kg tuku.

Doplnky výživy , nie nadarmo majú názov „doplnky výživy“ . Slúžia len ako doplnok k našej plnohodnotnej strave. Problém je však vtom že mnoho ludí si zakladá celý jedálniček len na doplnkoch výživy.

Napríklad : ráno detoxikačný čaj na spalovanie tuku , poobede nejaký ten proteinový nápoj s bcaa večer si dám trocha ovocia a dám si kazein ( pomaly traviaci  protein ) , takto to vyzerá u väčšiny , pričom takto by to vyzerať nemalo. Ja som zástanca toho , že človek na to aby užíval doplnky výživy musí mať v prvom rade zvládnutú stravu , až potom môže siahnuť pre ich užívanie.

Dnes si ukážeme komu by som odporúčal užívať : proteín, bcaa , spalovač tukov

Sú to len moje skromné názory , takže určite ich netreba brať smrtelne vážne

Proteín

Proteín by som odporúčal luďom , ktorí NEMAJÚ dostatok času na konzumáciu klasického jedla alebo ktorí majú prijať denne extrémne množstvo bielkovín , vtedy si pomôžu kvalitným proteinom. Častokrát sa chytám za hlavu, keď vidím piť 15 ročných chlapcov tieto nápoje 4x denne a popritom ich denná konzumácia jedla pozostáva z pečiva so šunkou. Proteín nie je žiadny zázrak . Ja vidím jeho prínos hlavne v úspore času . Je rýchlejšie si ráno nashaekovať proteín a vypiť ho za 5 sekúnd ako si pripravovať raňajky 15 minút a ich konzumáciou stráviť ďalších 10 minút.

BCAA

BCAA sú 3 základne aminokyseliny : leucín, izoleucín a valín. Tiež častokrát ich ludia pijú a vlastne ani nevedia kvôli čomu. BCAA oblubujú hlavne súťažný kulturisti , ktorí majú vyslovene drastické predsúťažné diety a vtedy ako doplnok zaraďujú BCAA . Znova zdôrazňujem slovne spojenie „ako doplnok“ lebo popritom ako majú 100% zvládnutú stravu , zaraďujú aj BCAA ale nestavajú na tom svoj jedálniček. BCAA odporúčam užívať luďom , ktorý majú velmi nízky kalorický príjem (extrémne diety ) a luďom ktorí cvičievajú na lačno .

Spalovač tukov

Toto je kameň úrazu o 90% ludí , lebo po nich siahajú a ani nevedia kvôli čomu a ako spalovač funguje. Najhoršie čo môže človek spraviť je kúpiť si spalovač len na základe nejakej reklamy , ktorá slubuje bezproblémové chudnutie BEZ  úpravy stravy. Zase sa budem opakovať , ale užívanie spalovačov bez upravenej stravy , je niečo ako sadnúť si do ladovej vody a čakať že sa budem cítit ako v saune. Ja len kývem hlavou niekedy, na čo všetko sa nechajú ludia nahovoriť a čo všetko užívaju a pritom na večeru majú 150g klobásy s kremžskou horčicou. Prvoradá je strava až potom sa experimentuje so spalovačmi tukov , toto by mali pochopiť všetci ktorí majú doma viac spalovačov tukov ako šuflíkov v skrinke.