Cukor , mnohí znás povedia že je to prekliatie ľudstva. Môže za všetky druhy chorôb, po skazené zuby , až po extrémnu obezitu.Milióny rôznych výživových expertov , ktorí sa snažia telo „ozdravovať“ formou detoxikačných čajov, hlásia že cukor je ten najhorší.

Cukor priamo nevplýva na žiadne ochorenie .

Ale…nalejme si čistého vína. Cukor samozrejme nie je bezchybný. Problém je len v tom že ho konzumujeme až príliš veľa. Svetová zdravotnícka organizácia robila istý výskum , kde zistili že ak sa chceme zdravo stravovať náš príjem cukru by mal obsahovať maximálne 5% zo všetkých prijatých kalórií.

Problém je ale ten , že dospelý človek bežne prijíma okolo 15%-20% prijatých kalórií z cukru. To je ten kameň úrazu, jej príjem a nie samotná podstata cukru. Pokiaľ skonzumujeme za deň okolo 30-40g cukru všetko by bolo v poriadku, lenže väčšina znás to množstvo prekračuje niekedy aj 3 násobne. Potom samozrejme že nastávajú rôzne choroby , ktoré sa pripisujú cukru. Ale vznikajú len kvôli jej nadbytku , nie kvôli jej samotnému príjmu. Cukor vo vysokom množstve zásadne ovplyvňuje zubný kaz.Odmietame si dať do kávy lyžičku cukru, ale o pár minút vypijeme čerstvé ovocné smoothie , s pocitom hrdosti pričom si neuvedomujeme že cukor ktorý sme prijali z ovocnej dobroty je ten istý cukor , ktorý sme si pred chvílkou odmietli dať do kávy !

Tiež priberanie z cukru je o niečo ľahšie lebo sa nachádza skoro v každej potravine a nápoji. Len si prečítajte koľko gramov cukru obsahuje taká Coca Cola, alebo Fit Tvaroh . Cukor sa nachádza už skoro v každej potravine a problém nastáva vtedy ak cukor konzumujeme vo zvýšenej miere.

Samotný cukor nemá za následok priberanie , priberaniu napomáha len jej prekročený príjem , ktorého sa tak často dopúšťame. Tiež mnohí z vás budú namietať , ale veď cukor je toxický. Ano , niečo na tom pravdy je ,ale aj voda vás môže zabiť ak jej vypijete vela.

Cukor v žiadnom prípade nemôže za vaše priberanie a za vaše zdravotné problémy, za všetky problémy môže len jej niekoľkonásobny prekročený príjem ktorého sa dopúšťame !