logo-biele-100

Je skutočne cukor taký škodlivý ?

Cukor , mnohí znás povedia že je to prekliatie ľudstva. Môže za všetky druhy chorôb, po skazené zuby , až po extrémnu obezitu.Milióny rôznych výživových expertov , ktorí sa snažia telo „ozdravovať“ formou detoxikačných čajov, hlásia že cukor je ten najhorší.

Cukor priamo nevplýva na žiadne ochorenie .

Ale…nalejme si čistého vína. Cukor samozrejme nie je bezchybný. Problém je len v tom že ho konzumujeme až príliš veľa. Svetová zdravotnícka organizácia robila istý výskum , kde zistili že ak sa chceme zdravo stravovať náš príjem cukru by mal obsahovať maximálne 5% zo všetkých prijatých kalórií.

Problém je ale ten , že dospelý človek bežne prijíma okolo 15%-20% prijatých kalórií z cukru. To je ten kameň úrazu, jej príjem a nie samotná podstata cukru. Pokiaľ skonzumujeme za deň okolo 30-40g cukru všetko by bolo v poriadku, lenže väčšina znás to množstvo prekračuje niekedy aj 3 násobne. Potom samozrejme že nastávajú rôzne choroby , ktoré sa pripisujú cukru. Ale vznikajú len kvôli jej nadbytku , nie kvôli jej samotnému príjmu. Cukor vo vysokom množstve zásadne ovplyvňuje zubný kaz.Odmietame si dať do kávy lyžičku cukru, ale o pár minút vypijeme čerstvé ovocné smoothie , s pocitom hrdosti pričom si neuvedomujeme že cukor ktorý sme prijali z ovocnej dobroty je ten istý cukor , ktorý sme si pred chvílkou odmietli dať do kávy !

Tiež priberanie z cukru je o niečo ľahšie lebo sa nachádza skoro v každej potravine a nápoji. Len si prečítajte koľko gramov cukru obsahuje taká Coca Cola, alebo Fit Tvaroh . Cukor sa nachádza už skoro v každej potravine a problém nastáva vtedy ak cukor konzumujeme vo zvýšenej miere.

Samotný cukor nemá za následok priberanie , priberaniu napomáha len jej prekročený príjem , ktorého sa tak často dopúšťame. Tiež mnohí z vás budú namietať , ale veď cukor je toxický. Ano , niečo na tom pravdy je ,ale aj voda vás môže zabiť ak jej vypijete vela.

Cukor v žiadnom prípade nemôže za vaše priberanie a za vaše zdravotné problémy, za všetky problémy môže len jej niekoľkonásobny prekročený príjem ktorého sa dopúšťame !

 

Nezastavujte sa tu

Viac zaujímavých článkov

jojo efekt

Ako schudnúť bez jojo efektu

Rôzne diéty na chudnutie končia často nielen návratom na pôvodnú hmotnosť, ale tiež priberaním. Ich výsledkom nakoniec býva vyšší podiel tuku a úbytok svalovej hmoty.

Ďakujeme že ste si stiahli náš e-book.

Knihu sme vám zaslali na vami zadanú e-mailovú adresu.