Mnohí z nás si to možno nechcú priznať , ale genetika zohráva väčšiu úlohu než sme si mysleli , vtom ako vyzeráme. Nevýhoda našej  genetiky je tá , že ju nevieme zmeniť. Pokiaľ má niekto geneticky dané veľké uši nezmení to aj keby veľmi chcel , pretože je to v jeho genetike. Tak isto je to aj z pohladu fitness. Ak má žena geneticky veľké lýtka , tak ich až tak úplne nezmení , vie spraviť všetko preto aby minimalizovala tuk na danej partií , ale lýtka budú posobiť aj tak veľké.

Toto je častý problém žien , ze väčšinou riešia to čo nevedia zmeniť. Poukazujú na modelku na instagrame ktorá ma milión sledovateľov a pridáva fotky kde má úplne štíhle boky a lýtka tenké ako paličky. Väčšina si však neuvedomuje ,že velkú rolu zohráva v jej postave genetika. Samozrejme že drží kvalitnú stravu a má disciplinovanosť v tréningovách procesoch. Ale chcem tým poukázať na to , že keby tieto dve ženy držali tú istú stravu , cvičili by rovnaký tréning , tá žena ktorá má problém napríklad s velkými bokmi , bude mať tieto boky aj tak objemnejšie . Postavu môže vylepšiť a spraviť preto maximum, ale geneticky slabšie partie budú aj tak slabinou. 99% ľudí má na tele nejakú slabinu. Niekto má geneticky veľmi objemné ruky , niekto má široké boky, niekto má širokú stehennú kosť, niekto má široké lýtka. Genetických nedostatkov je mnoho , preto je ich možné výrazne zlepšiť , ale tým neodstránime úplne náš „problém“ . Ale to je úplne v poriadku. Treba pracovať hlavne na tom , čo dokážeme zmeniť a ovplyvniť. Makajme na tých partiách ktoré vieme výrazne vylepšiť a netrápme sa nad tým že máme napríklad široké boky aj keď preto robíme maximum.

Preto sa porovnávajme stále iba sami so sebou. Neporovnávajme sa s internetovými celebritami a fitness modelkami , lebo každý znás má iné predpoklady na rozvíjanie vlastnej postavy a inú genetiku. Každý sme jedineční a preto by sme sa mali porovnávať iba sami so sebou. Ak sa pozrieme do zrkadla po mesiacoch a vidíme tam citeľný progres, mali by sme byť spokojné. Genetických talentov je iba veľmi málo .