Začnem hneď tým najdôležitejším, DOSTATOK BIELKOVIN v strave je základná vec na ktorú musí dbať každý aktívny cvičenec , ale aj tak väčšina znás ich prijíma neskutočne málo. Kde je chyba ?

Chyba nie je v nás luďoch , teda nie tak celkom. Väčšina zdravých jedálničkov a zdravých štýlov stravovania , je založená na : Ovocí, zelenine, strukovinách, Chia semiačkách , zdravých olejoch a orechoch a častokrát sa ja seba pýtam ak vídam takéto jedálničky , KDE sa nachádzajú kvalitné bielkoviny ? , lebo ja ich nikde nevidim. Kde sa nachádzajú vajcia, kvalitné mäso, syry, tvaroh, jogurty, ryby a ostatné kvalitné formy bielkovín?

Azda najväčší problém vzniká v prehliadaní významu bielkovín. Ako som už vyššie spomínal , skoro všetci „výživový experti“ radia , jedz ovocie , jedz zeleninu , jedz potraviny ktoré obsahujú dostatok vitamínov a minerálov a na druhú stranu doporučujú extrémne nízky príjem bielkovín pre cvičiaceho človeka.

Najzákladnejšia makroživina pre aktívne cvičiaceho človeka sú BIELKOVINY. Nedostatok bielkovín má za následok, rozpad svalovej hmoty, neefektívne chudnutie, zapríčiňuje štíhlu obezitu, zlé trávenie , nedostatočnú regeneráciu svalov a mnoho iných problémov. A aj napriek tomu cvičiaci človek prijíma neskutočné málo bielkovín v strave.

Veľa z vás si povie, ale ja prijímam bielkoviny v strave, na ráno mám jeden jogurt, na obed 50 mäsa , a na večeru mám 5 lyžičiek tvarohu. Toto je síce všetko pekné, ale ak sa bielkoviny nebudú dodávať do tela v požadovanom množstve , ich účinok nebude taký efektívny. Požadované množstvo bielkovín je pre ženu 1,5g na kg hmotnosti.

Pre príklad, 60kg žena musí denne prijať 90 kg KVALITNYCH bielkovín.

Pre muža je ideálne prijímať 2 – 2,5g bielkovín na kg hmotnosti.

Teda pre 80 kg muža to bude približne 160g kvalitných bielkovín ak rátame že dodáva 2 g na kg hmotnosti.

Teraz si veľa ludí povie, aha , ozaj som tých bielkovín nejak prijímala málo.

Ďalšia vec je kvalita bielkovín.

Toto je tiež jedna veľmi dôležitá vec , aké bielkoviny dodávame do tela. Ja sa častokrát chytám za hlavu , aké formy bielkovín doporučujú konzumovať niektorí „experti“ . Skoro celý príjem bielkovín pochádza zo strukovín, zo sóje , z konopného proteínu a kadejakých blbostí. Treba si uvedomiť že strukoviny a bielkoviny znich sú NEPLNOHODNOTNé , pretože neobsahujú všetky aminokyseliny potrebné pre nás. Ak chýba v potravine čo i len jedna aminokyselina tak sa zaraďuje ako neplnohodnotná ,a telo ju nevie efektívne spracovať pre regeneráciu.

Viď . treba si pozrieť postavy vegetariánov , akou svalovou hmotou disponujú ( v žiadnom prípade ich nechcem urážať) , len sa snažím upozorniť na to že prijímat bielkoviny LEN  z rastlinných zdrojov je hotová hlúposť ak vám ide o formovanie postavy.

Najkvalitnejšie bielkoviny sa nachádzajú v potravinách ako : Vajcia, Mäso , Ryby , Mliečne výrobky ..

Nevravím že je zle zaraďovať rastlinné bielkoviny do stravy, to nie . Ale určite odporúčam nestavať na nich svoj jedálniček. Stavať by ste ich mali na živočíšnych bielkovinách ktoré majú vysokú biologickú hodnotu a tiež si treba dávať pozor na to , aby sme konzumovali bielkoviny v dostatočnom množstve .