Pomaly tu máme jar a leto a čoraz viac ludí začína vonku športovať . Niektorí znás behávajú , niekto bicykluje a niekto chodí na turistiku. Mnohí znás to robia hlavne kvôli strateným kilogramom iný zas v rámci aktívneho relaxu.Dnes si napíšeme niečo o kardio cvičení a ako ho robiť čo naj efektívnejšie.
Veľa ludí verí tomu , že na to aby sme strácali kilogrami potrebujeme robiť denne vyše hodinu kardia. V tomto prípade je opak pravdou , na to aby ste skutočne chudli nemusíte tráviť hodinu na bežiacom páse a pozerať sa do steny.
Existujú dve varianty kardia.
1.varianta je klasické kardio . Klasickým kardio cvičením sa rozumie také cvičenie pri ktorom sa naša tepová frekvencia pohybuje okolo 60-80% nášho maxima. Takéto kardio sa robieva väčšinou od 20 minút až do hodiny aj pol. Samozrejme aj takýto typ kardia je efektívne zaraďovať , avšak ako som spomínal nie každého baví behať hodinu , ale niekto si pritom „oddýchne“ . Pri tomto type kardia dochádza k ubúdaniu svalovej hmoty , nevravím že výrazne ale dochádza.
2.varianta je HIIT teda intervalové kardio. Toto cvičenie sa od klasického kardio cvičenia líši tým, že je v prvom rade kratšie a v druhom rade je rozdiel v intenzite. Pri klasickom kardiu máte cca. takú istú tepovú frekvenciu niekoľko minút , pri intervalomom cvičení sa vám tep mení , raz ho máte vysoký a raz nízky. Striedanie tepu docielite striedaním intenzity. Ako príklad uvediem intervalové cvičenie na veslovaní, prvých 30 sekúnd máte nízku intenzitu a po 30 sekundách zvýšite intenzitu na maximum , znova po 30 sekundách intenzitu znížite . Jedná sa tu len o to , že každú pol minutu budete striedať intenzity od minimálnej po maximálnu. Kardio nemusí trvať 30 minút , tolko pri tomto kardiu ani nezvládnete , ale dáte si napríklad 10 minút. Samozrejme radím začat na menšom čísle. Tento typ kardia je efektívnejší a hlavne šetrí čas .
Samozrejme obi dva typi kardia majú aj rozdielny efekt na naše telo. Treba si porovnať muskulatúru vytrvalostného bežca a šprintéra. Tam je ten rozdiel najviditelnejší.