logo-biele-100

Pomaly tu máme jar a leto a čoraz viac ludí začína vonku športovať . Niektorí znás behávajú , niekto bicykluje a niekto chodí na turistiku. Mnohí znás to robia hlavne kvôli strateným kilogramom iný zas v rámci aktívneho relaxu.Dnes si napíšeme niečo o kardio cvičení a ako ho robiť čo naj efektívnejšie.

Veľa ludí verí tomu , že na to aby sme strácali kilogrami potrebujeme robiť denne vyše hodinu kardia. V tomto prípade je opak pravdou , na to aby ste skutočne chudli nemusíte tráviť hodinu na bežiacom páse a pozerať sa do steny.

Existujú dve varianty kardia.

1.varianta je klasické kardio . Klasickým kardio cvičením sa rozumie také cvičenie pri ktorom sa naša tepová frekvencia pohybuje okolo 60-80% nášho maxima. Takéto kardio sa robieva väčšinou od 20 minút až do hodiny aj pol. Samozrejme aj takýto typ kardia je efektívne zaraďovať , avšak ako som spomínal nie každého baví behať hodinu , ale niekto si pritom „oddýchne“ . Pri tomto type kardia dochádza k ubúdaniu svalovej hmoty , nevravím že výrazne ale dochádza.

2.varianta je HIIT teda intervalové kardio. Toto cvičenie sa od klasického kardio cvičenia líši tým, že je v prvom rade kratšie a v druhom rade je rozdiel v intenzite. Pri klasickom kardiu máte cca. takú istú tepovú frekvenciu niekoľko minút , pri intervalomom cvičení sa vám tep mení , raz ho máte vysoký a raz nízky. Striedanie tepu docielite striedaním intenzity. Ako príklad uvediem intervalové cvičenie na veslovaní, prvých 30 sekúnd máte nízku intenzitu a po 30 sekundách zvýšite intenzitu na maximum , znova po 30 sekundách intenzitu znížite . Jedná sa tu len o to , že každú pol minutu budete striedať intenzity od minimálnej po maximálnu. Kardio nemusí trvať 30 minút , tolko pri tomto kardiu ani nezvládnete , ale dáte si napríklad 10 minút. Samozrejme radím začat na menšom čísle. Tento typ kardia je efektívnejší a hlavne šetrí čas .

Samozrejme obi dva typi kardia majú aj rozdielny efekt na naše telo. Treba si porovnať muskulatúru vytrvalostného bežca a šprintéra. Tam je ten rozdiel najviditelnejší.

Nezastavujte sa tu

Viac zaujímavých článkov

jojo efekt

Ako schudnúť bez jojo efektu

Rôzne diéty na chudnutie končia často nielen návratom na pôvodnú hmotnosť, ale tiež priberaním. Ich výsledkom nakoniec býva vyšší podiel tuku a úbytok svalovej hmoty.

Ďakujeme že ste si stiahli náš e-book.

Knihu sme vám zaslali na vami zadanú e-mailovú adresu.