Kalórie a chudnutie

Kalórie …kilojouly …skoro všade ich vidíme a všade o nich počujeme no len málokrát si uvedomujeme na čo nám slúžia tie čísla .

Energetická hodnota potravín , teda ukazovatele (kcal , kj ) nám určujú číselnú hodnotu energetickej hodnoty v danej potravine . Fakt je ten že 99% potravín obsahuje pozitívnu energetickú hodnotu. Teda žiadna potravina nemá menej kalorií ako 0 preto zo žiadnej potraviny nevieme priamo po jej skonzumovani chudnúť . Všetko má svoju energetickú hodnotu .

Otázka nastáva ale tá či si počítať kalórie alebo nie ?

Počítať kalórie pri chudnutí NIE JE povinnosť , len to o niečo ulahčuje chudnutie vtom zmysle , že máte väčší prehlad vtom kolko čoho zjete . Pochybujem že počas dňa si vieme na gram zrátať kolko gramov tukov , bielkovin a sacharidov sme zjedli . Počítanie kalorii funguje len ako pomôcka a určite nie je potrebné pri chudnutí . Dá sa chudnúť aj bez toho , ale ulahčuje to chudnutie .

Ale , ak sa váha zastaví , čo sa raz určite zastaví , tak sa treba pozrieť na príjem a výdaj energie . Znova v tom prípade je ideálne si prejsť kolko energie prijímame v strave a či príjem energie zodpovedá našim cielom .

Celé chudnutie je len o príjme a výdaji energie . A ten kto tvrdí že môžte jesť všetko , len nech sú to zdravé potraviny , tak mu odporúčam denne jedávať 2kg “zdravých” ovsených vločiek . Ak ručička na váhe ostane po mesiaci na tom istom čísle ako pred tým tak mu prídem osobne zablahoželať .