Všetci to poznáme , z každej strany počúvame že by sme mali cvičiť a zdravo sa stravovať a niekedy aj keď sa už konečne premôžeme a odhodláme k pohybu , tak sa za nejaký čas znova vrátime späť k starému životnému štýlu plného pohodlia a nezdravého jedla.

Dáme si vyhotoviť tréningové plány a jedálničky , sme motivovaní , výsledky sú vyborné ale po čase máme pocit že potrebujeme zmenu či už v tréningovom pláne alebo jedálničku , cvičenie nás prestáva baviť , čoraz častejšie porušujeme stravu , váha stúpa nahor a motivácia upadá.

Často krát chyba nie je ani v jedálničku a ani v tréningovom pláne , ale v nastavení mysle na celkové chudnutie. Myslíme si , že jedálniček nás bude stále baviť, čakáme že každé jedno jedlo bude gurmánsky zážitok, ale takto to nefunguje. Skutočné chudnutie je často krát aj o stereotypných veciach. Jedlá sa budú opakovať , tréningy nás nie stále budú baviť , nie vždy budeme mať náladu na tréning a na dodržiavanie jedálnička , ale tieto pocity sú úplne bežné u každého kto sa snaží svoje telo vylepšiť. Po čase prichádza stereotyp a tam práve mnoho ľudí končí , pretože si myslia že chudnutie bude každodenná zábava ale tak to nefunguje.

 

Chudnutie sa dá prirovnať k budovaniu firmy od základov. Človek je na začiatku motivovaný , prichádzajú prvé výsledky, firme sa darí , všetko je super. Po čase prichádzajú prvé problémy , či uz finančné alebo personálne , nadšenie opadá a nastáva krach.

Chudnutie je skôr o nastavení mysle. Ako sa teda pripraviť na „cestu“ chudnutia tak , aby sme pri nej vydržali mesiace (ideálne roky) ?

  1. Ciele

Úplným základom je nastaviť si rozumný ciel a presne si určiť časové obdobie do ktorého by som ho mal splniť.

Príklad : do 20.12.2022 schudnem 15 kilogramov , budem trénovať 3x do týždňa a každý deň budem prijímať 2000 kalórií.

Ak si nastavíme rozumný cieľ a určíme si dátum do ktorého ho potrebujeme splniť , motivácia pri chudnutí nám vydrží oveľa dlhšie.

2. Chudnutie nie je stále zábava

Chudnutie nie je stále iba zábavná činnosť. Je to činnosť pri ktorej sa musí vyvíjať fyzická aktivita a sila vôle , či už pre dodržiavanie tréningového systému alebo pre dodržiavanie jedálnička. Treba rátať s tým , že tu budú dni kedy by sme to najradšej celé zabalili a radšej si dali extra veľkú dávku nutely a ostali doma pri Netflixe namiesto kvalitného tréningu. Tieto pocit sú ale úplne normálne a bežné u každého.

 

3. Nemeniť každý mesiac jedálničky a tréningové plány

Častou chybou je neustále vystavovanie nových jedálničkov od rozličných trénerov a výživových poradcov. Treba si uvedomiť že každý jedálniček funguje štýlom , príjem musí byť menší ako výdaj. 10 trénerov vypracuje jedálniček 10-timi rôznymi spôsobmi ale základ je ten istý , príjem je menší než výdaj. Preto „neskáč“ z jedného jedálnička na druhý, nečakaj od každého jedálnička zázrak ktorý schudne za teba.

 

4. Ostaň trpezlivá a vytrvalá

Chudnutie nebuduje iba tvoje fyzické telo ale aj tvoje myslenie a silu vôle. Nečakaj výsledky ihneď po týždni keď si mesiaci alebo roky zanedbávala svoje telo. Treba si uvedomiť že formovanie postavy je veľmi dlhý proces, preto vydrží extrémne málo ludí. Predtým ako začneš rátaj s tým že to zaberie extrémne dlhý čas kým začneš byť spokojná. Zaberie to mnoho času ale ten čas prejde aj tak či tak , nezávisle od toho či trénovať budeš alebo nie. Ostaň pri jednom stravovacom systéme , dôveruj sebe alebo svojmu osobnému trénerovi a venuj sa svojmu telu niekoľko mesiacov na plno. Výsledky prídu zaručene.

 

Proces chudnutia nie je stále o zábave a často krát sa nám do niektorých vecí absolútne nechce. Keď sa nám nechce ísť cvičiť, myslíme si že to je niečo , čo by sme zažívať pri chudnutí nemali ale opak je pravdou . Pocit nudy , občasného stereotypu a straty motivácie je úplnou bežnou záležitosťou . Umenie je prekonať tieto úplne normálne pocity a napredovať aj keď sa nám nechce.