Niekedy každý máme dni, kedy sa nám nič nechce. Občasné pocity slabosti a lenivosti zažívame všetci. Problém stým vôbec nie je žiaden , ten nastáva až vtedy, keď sa lenivosť stane našou najväčšou prekážkou a každodennou výhovorkou, prečo niečo nejde. Všetci máme radi pohodlie, oddych a pocit nič nerobenia, avšak dlhodobo nám tieto „nečinnosti“ môžu viac uškodiť ako pomôcť.

 

Prvým a najväčším problémom prečo sa človeku nič nechce a je lenivý, je ten , že v položke jeho cieľov  žiaden cieľ nenájdeme. Toto je najčastejší problém u lenivých ľudí. Nedostatok ambícií a cieľov  robí človeka lenivým a nečinným voči vlastnému životu. Človek v sebe nemá energiu, niečo robiť , pretože nevie čo chce dosiahnuť. Ak nevie čo chce dosiahnuť automaticky nevie ani čo má robiť.

Ako teda bojovať s lenivosťou a ako nájsť  v sebe vnútornú energiu na uskutočňovanie našich cieľov?

1. Musíš mať cieľ

Ciele nie sú práve najzaujímavejšou témou, stým súhlasím, avšak bez nich sa nepohneme nikdy nikde. Cieľ nám určuje finálny bod kam sa chceme dostať. Ak nevieš kam máš namierené nikdy sa tam nedostaneš. Predstav si situáciu že nastúpiš do taxíka. Taxikár sa ťa spýta kam to bude. Ty povieš , že nevieš. Taxikár sa ťa na to spýta ešte trpezlivo 10x ale na 11x ťa z auta vysadí alebo prinajhoršom vyhodí cez okno. Alebo si predstav ako šoférku samú seba . Nasadneš do auta, naštartuješ a vyrazíš. Ale vôbec vlastne nevieš kam ideš. Iba jazdíš hore – dole , nakoniec minieš všetok benzín a môžeš akurát tak odstaviť auto na kraj cesty.

Pokiaľ nemáš vlastné ciele , tvoje telo a tvoj mozog ,vôbec nevedia čo majú robiť. Ako vyhodnocovať danú situáciu. Či tú prekážku prekonajú alebo sa ňou dajú zastaviť. Tvoj mozog sa nevie na základe čoho rozhodovať , pretože mu chýba ten cieľ kam smeruješ.

Teraz si predstav , že sa potrebuješ dostať do obchodu ( cieľ je obchod) . Vstaneš , umyješ sa, oblečieš sa a potom sa obuješ. Vyrazíš do obchodu po tej ceste akou chodíš vždy. Avšak táto cesta je uzavretá, pretože robia kanalizáciu. Tvoj mozog má jasne definovaný cieľ (obchod) , preto nájde inú „cestu“ a vezme ťa presne do tvojho cieľového miesta (obchodu). Takto fungujú všetky naše ciele.

 

2.Viera

Nejdem tu popisovať vieru čo sa týka náboženstva. Budem sa tu snažiť vysvetliť vieru, ktorá je v kontexte „veriť v to čo je možné“ . Pokiaľ veríš v niečo, je úplne jedno čo to je , tak tá vec je pre teba uskutočniteľná , nech to znie akokoľvek bláznivo a mimo realitu. Hovorí sa že viera hory prenáša a toto je 100%-tná pravda.

Pokiaľ v niečo veríš, tak tvoj mozog ti dá všetky materiály ( šťastné náhody, príležitosti, vedomosti,postoj,prístup,disciplínu,atď) , aby si to niečo, v čo veríš dosiahla. Pokiaľ veríš tomu, že dokážeš skutočne schudnúť , tak schudneš. Pretože si dala signál tvojmu telu, že áno je to možné , tak tvoje telo bude reagovať spôsobom , že nájde všetky dôvody, dá ti všetky „veci“ na to aby si skutočne schudla.

A teraz si predstav , že neveríš v to že schudneš. Tvoj mozog si povie že okej, a začne ti podsúvať informácie a udalosti kvôli ktorým skutočne NESCHUDNEŠ.

Preto by mala byť pevná viera v tvoj cieľ ako niečo nemenné. To znamená ak v niečo veríš , život to zariadi tak , že to aj dostaneš.

 

3.Praktické plány

Bez plánov nemôžeš začať. Pokiaľ nevieš čo máš robiť a v akej postupnosti , si odsúdená na neúspech už predtým ako v skutočnosti začneš. Preto pred každým cieľom si musíš jasne definovať , aké kroky je potrebné vynaložiť k dosiahnutiu tvojho cieľa.

Príklad ,chcem schudnúť 20kg za rok. Potrebujem plán. V prvom rade viem že , potrebujem upraviť stravu a byť v kalorickom deficite. Potom pridám pohyb , začnem behávať alebo začnem cvičiť. Ďalší krok , každé dva týždne si porovnám progres a zhodnotím svoj jedálniček , atď. atď. . Praktické plány sú nevyhnutné na našej ceste k cieľom.

 

Lenivosť sa dá poraziť iba tak , že budeš proti nej aktívne bojovať . Preto nečakaj a začni hneď teraz , bez ohľadu na to , či už konkrétne plány máš alebo nie.

Ak nevieš ako začať pozri si ebook ktorý je ako stvorený pre to , aby si mohla začať. Urob prvý krok a klikni na obrázok