logo-biele-100

3 najväčšie chyby v jedálničku

Tak ako vo všetkom aj v jedálničku občas robíme nejaké chyby. Tieto chyby sú častokrát dôsledkom či už nevedomosti alebo na druhú stranu až prílišnej preinformovanosti ohľadom stravovania. Na internete sa nachádza mnoho článkov , pričom človek niekedy ani sám nevie , čomu ztoho má veriť a či to robí dobre alebo nie . V tomto článku si uvedieme 3 najčastejšie chyby  ktorých sa dopúšťame v jedálničku.

 

Chyba číslo 1 : Nevedieť kolko energie prijímame z potravín

Toto je najčastejšia chyba ktorú ľudia zvyknú robiť. Nevedomosť ohladom kalorického príjmu ( či už vysokého alebo nízkeho) , môže častokrát prekaziť naše plány za štíhlou postavou. Ak nemáme jasno vtom kolko kalórií prijímame, v skutočnosti nevieme či sme v kalorickom deficite alebo naopak v kalorickom nadbytku a preto sa naše výsledky môžu velmi skreslovať od našich očakávaní.

Nevedomosť ohladom prijatých kalórií , sa dá prirovnať ,ako nemať tušenia o tom koľko benzínu mám natankovať do auta. Vedieť kolko kcal prijať denne je velmi dôležitá vec , ktorá je základom pri tvorbe jedálnička a pri dosahovaní výsledkov.

Riešenie – vypočítať si kolko kcal by sme mali denne prijímať počas dňa . Na webe na to existujú viaceré kalkulačky.

 

Chyba číslo 2 : Nesprávny pomer jednotlivých makronutrientov

Tiež častá chyba . Nevediet prijať správne množstvo jednotlivých makronutrientov má tiež za následok nedostatočné výsledky. Makronutrienty v jedálničku musia byť rozložené v správnom pomere . Tento pomer sa samozrejme líši od toho či sme aktívny cvičenci alebo nie . U aktívnych cvičencov by mali byť bielkoviny prijímané v o niečo väčšom množstve ako u necvičiacej populácie ( to len taký základ) . Častým problémom zvykne byť ak má daný človek aj správne rozvrhnuté kalórie , ale má nesprávne rozložene makronutrienty. Napríklad 90% dennej energie prijíma zo sacharidov , 5% z bielkovín a 5% z tukov. Takéto rozloženie je nesprávne a hlavne nevyvážené. Takže treba dávať pozor aj na prijímanie jednotlivých makronutrientov v potrave .

Riešenie – prijímať dostatok bielkovín v strave . Zo sacharidov cca. 50% denného kalorického príjmu , bielkoviny 30% a tuky 20%.

 

Chyba číslo 3 : Vynechávanie raňajok a večere

Raňajky sú základ dňa a preto niečo na tom asi bude . Naj-ideálnejšie je začínať každý deň výživnými raňajkami ktoré obsahujú kvalitné bielkoviny, sacharidy a tuky. Hneď z rána treba zaistiť aby naše telo fungovalo tak ako má a preto mu treba dodať všetky živiny. Raňajky znižujú chuť na sladké behom dňa a zaradením správnych raňajok máme aj viac energie.

Večera je tiež dôležitou zložkou počas dňa. Mnoho ľudí robí tú chybu , že sa posledný krát najedia o piatej poobede a potom hladujú (doslova) až do ďalšieho rána. Túto stravovaciu chybu pripisujem hlavne stravovacím fóram ,ktoré slepo vsugerujú niečo , čo sa absolútne nezakladá na pravde. Neskorá večera vás nespraví tučnými a naopak ani chudými . Problém s neskorou večerou nie je absolútne žiaden , ak sa nepresiahne denný kalorický limit. Pokiaľ má človek prehľad vtom kolko toho prijíma denne , nie je problém jesť aj hodinu pred spaním.

 

Problematika stravy je trocha obšírnejšia a dezinformácií a chýb je určite viac. Toto sú iba základné chyby s ktorými sa stretávam najčastejšie pri mojich klientoch a spoluprácach . Najideálnejšie je sa chybám vyvarovať a zďaleka ich obchádzať , ale nie každý človek má prehľad vtom či robí v strave všetko správne . Ak máš aj ty taký pocit ako väčšina tak KLIKNI SEM a sťahuj REDUKČNÝ PROTOKOL, kde ti veľmi jednoducho vysvetlím ako sa orientovať v strave tak , aby si schudla a bola so sebou spokojná.

Nezastavujte sa tu

Viac zaujímavých článkov

jojo efekt

Ako schudnúť bez jojo efektu

Rôzne diéty na chudnutie končia často nielen návratom na pôvodnú hmotnosť, ale tiež priberaním. Ich výsledkom nakoniec býva vyšší podiel tuku a úbytok svalovej hmoty.

Ďakujeme že ste si stiahli náš e-book.

Knihu sme vám zaslali na vami zadanú e-mailovú adresu.